Csehimindszent és a Mindszenty Emlékház
A Vasi-hegyhát keleti szélén, festői környezetben helyezkedik el az ősi múlttal büszkélkedő Csehimindszent, ahol 1892. március 29-én Mindszenty József bíboros, hercegprímás meglátta a napvilágot. Számtalan látnivaló van a faluban és a vidéken. Csehimindszenten megtekinthető Mindszenty bíboros úr szülőháza, a falu ősi temploma, amelynek eredete a XIII. századra nyúlik vissza, de érdemes elmenni és imádkozni a bíboros úr édesanyjának, Borbála néninek a sírjához is.
A festői szépségű környék erdői, mezői, szőlőhegyei bőséggel adnak lehetőséget a túrázásra, kikapcsolódásra. A falu közelében terül el a Jeli Arborétum, amely egész évben maradandó élményt nyújt a látogatóknak. Az arborétumtól rövid séta után az oszkói pincesorra érkezik a vándor, ahol megcsodálhatja a gyönyörű zsupptetős, boronás pincéket. A Hegyhát központja, Vasvár szintén rengeteg látnivalóval várja a látogatókat (domonkos templom és rendház, Szentkút). Csehimindszent közelségében terülnek el a Szajki-tavak, ahol jó időben lehet fürdőzni és horgászni. Pár kilométerre van Bérbaltavár, ahol megtekinthető a Nagy Gáspár Emlékház és egy őslény múzeum is.
E számtalan látnivaló és kikapcsolódási lehetőség több napon át rengeteg élménnyel gazdagítja az ide látogatókat, kicsiket és nagyokat egyaránt. Csehimindszentről pedig - központi fekvésénél fogva - minden látnivaló elérhető közelségben van.
Csehimindszent első okleveles említése 1314-ből maradt ránk, miszerint a Vasvári család tagjai osztoztak a falu birtokán, de a Mindenszentek tiszteletére emelt templom megmaradt a családtagok közös kegyurasága alatt. A ma ismert neve először 1549-ben tűnt fel "Chehy Myndzent" formában. A falu többször együtt szerepel Pogh községgel, a mai Poty pusztával. A török időben a település elnéptelenedett és csak az 1678-as évek után kezdték betelepíteni.
A ma álló templom alapjait a XIII. század derekán rakták le téglából. A templomhajó 10 m hosszú és 9 m széles volt, amelyhez az 1330-as évek körül kapcsolták a hajóval azonos szélességű 8 m hosszúságú sokszög alaprajzú szentélyt kora gótikus stílusban.
Az 1678-as betelepítések után megindult a faluban az élet és ezután elkezdték a templom felújítását. Az 1690-es jelentés arról tudósít, hogy a templom romos állapotban volt. Kazó István prépost, egyházmegyei vizitátor 1698-as leírásából viszont már arról értesülünk, hogy renoválták és újrazsindelyezték a templomot, aminek ekkor még nem volt tornya.
1773-1774-ben bővítették a templomot. Ekkor épült a kórus és a harangtorony valamint a sekrestye, amelyet az akkori kegyúr finanszírozott. A bővítést követő években kapta a templom a népies barokk stílusú bútorzatát is. A főoltár oltárképét Dorffmaister István festette 1793-ban. Hosszú időn keresztül nem volt a falunak plébánosa ekkor Baltavárhoz tartozott, de 1756-tól újból plébánia rangra emelkedett a település.
Nagyobb átalakítás volt 1927-1930 között, amikor Baráth István plébános idején 1 méterrel lejjebb vitték a templom belső szintjét és ekkor festették át a liturgikus berendezéseket is. 1982-ben készült el a főoltárt körülvevő szekkó, amelyet Závori Zoltán készített Takács Antal plébános megbízásából A képen Bosco Szent János, Szent Maximilián Kolbe, Boldog Kalkuttai Teréz anya, Boldog Batthyány László körmendi szemorvos, Szent Rita valamint Mindszenty József bíboros édesanyja látható.
A szentély falán a falu szülöttéről, Mindszenty József hercegprímásról készült festményt helyeztek el. A keresztutat Balogh Tamás csényei fafaragó készítette 2002-ben a korábban a templom előtt állt hársfából. A templom melletti parkban látható szintén a Bíborost ábrázoló emlékmű, amelyet 1992-ben állíttattak születésének 100. évfordulójára.
A legutóbbi felújítás és átalakítás 2014-ben történt, amely megváltoztatta a falu egész központját, hiszen a Magyarország Kormányától Mindszenty József bíboros tiszteletének méltó ápolására kapott 106 millió Ft-os támogatásból megújult a templom külső és belső: új szembemiséző oltár, ambó és padok kerültek a templomba, új sekrestye bútorzat készült és a régi oltárok valamint a szószék is restaurálva lett.
A templom körül ekkor állították a keresztutat, amelynek bronz domborművei Szabó Imrefia Béla alkotásai, és ekkor került sor a hatalmas templom körüli tér és domb parkosításra, valamint új parkolók kialakítására is.
A templom és a templomtér külső díszvilágítása egy nagylelkű adományozó felajánlásként készült el.
Forrás: Ludwig Emil: Csehimindszent középkori temploma; Schematismus Sabariensis 1972
1892. március 29-én a Pehm család első gyermekeként született Mindszenty József bíboros. Ekkor a szülői ház egy hosszú átlagos tömésház volt. Az 1920-as években ezt a kis házat kibővítették egy szobával, amibe a bíboros is meg szokott pihenni ritka hazalátogatásai alkalmával. A házat 1959-ben átalakították az akkori kor divatja szerint. Hosszú évtizedekig így állt a ház.
2000-ben a Magyarországi Mindszenty Alapítvány megvásárolta a családtól a házat a hozzá tartozó telekkel, hogy majd emlékházat alakít ki itt. Sajnos erre több mint egy évtizedig nem került sor anyagiak híján. Közben az Alapítványtól megkapta a házat az önkormányzat azzal a meghagyással, hogy múzeumot kell kialakítani.
2012-ben, a bíboros születésének 120. évfordulója kapcsán meghirdetett emlékévben állami támogatásból és különféle adományokból sikerült elvégezni a munkákat, így 2013. szeptember 29-én megnyitotta kapuit a Mindszenty ház, melyben a Magyarországi Mindszenty Alapítványtól és a rokonoktól származó tárgyi emlékekből nyílt kiállítás. Miután befejeződött a "Mindszenty a magyarok lelkiismerete" című időszaki kiállítás, a Terror Háza múzeum felajánlotta, hogy a kiállítás anyagát felállítja az Emlékházban, így 2013. december 12-től már két állandó kiállítás működik a hercegprímás szülői házában.
2015-ben újabb beruházást valósult meg, letérkövezték az udvart, elkészült egy kemenceház, egy vizesblokk, és újjáépítették a régi istállóépületet, melyben szintén kiállítás látható.
Elérhetőség:
9834 Csehimindszent, Fő utca 34.
Tel: +36/30/416-4535 és +36/94/814-105
E mail: info@mindszentyhaz.hu