Szombathelyi Egyházmegye
Szentmise-kereső
Plébániák & fíliák
Szent Kereszt felmagasztalása plébánia

Szent Kereszt felmagasztalása plébánia Vasvári Esperesi Kerület 9813 Gersekarát Béke u. 19. rkgersekarat@gmail.com 30/514-5240

A plébániához tartozik:

Döbörhegy Magyarok Nagyasszony és Magyar szentek Fília

Döröske Szent Jakab apostol Fília

Halastó Szent Mihály főangyal Fília

Nagymizdó Szent Anna Fília

Sárfimizdó Jézus Szíve Fília, iskolakápolna

Szarvaskend Sarlós Boldogasszony Fília

Telekes Szentháromság Fília

Telekes Kisboldogasszony Fília


                                    Gersekarát és temploma 

Árpád-kori településünk egyházának egy 1315-ös írásos forrás alapján Szent László volt az elnevezése. Templomunk a korra jellemző hatalmaskodások véres helyszíne is volt 1316-ban, amelyet egy 1332-es Oklevél tartalmaz (Codex Diplomaticus VIII/3. CCLXXI. sz. okl.). A templommal, mint építménnyel ebben az oklevélben találkozunk először.
A község központi belterületén álló, keletelt tájolású templomot az elmúlt évszázadok során több alkalommal lerombolták, leégett, de mindig újjáépítették az anyaegyházhoz tartozó települések lakói.

A templomot 2008-ban védettség alá helyezte a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal, addig nem szerepelt a műemlék jegyzékben. A 2010. évi felújítást megelőző régészeti kutatás bebizonyította, hogy középkori eredetű. Ez azt is jelenti, hogy a templom és környéke régészeti lelőhely. Titulusa 1409-ben még Szt. László, de 1443-ban Szent István tiszteletére emelt templomról történik említés. Az 1698 márciusában tartott Kozo-féle visitatio Szent Kereszt Felmagasztalásának tiszteletére épült romos templomot ír le. A templom 1734-ben is romos állapotú volt a forrás alapján. Az 1758-as Batthyány-féle visitatio megállapításai viszont már erős építményről, boltíves szentélyről, táblamennyezettel fedett, gúlaszerűen épült kőtoronnyal írja le. A templom nagyobbrészt fa építmény. Felszerelését kielégítőnek jellemzi. E visitatióból tudjuk, hogy a templomnak a második oltára az Angyaltól Üdvözölt Szűzanya. A templom barokk stílusban való megújítására 1868-ban került sor, majd 1906-ban történtek jelentős munkák. Ekkor építették át a mennyezetet és sor került egy új torony építésére. Számtalan értékes kegytárggyal, szoborral szépült a templom. 1914-ben épült az északi oldalon a kápolna, mellyel a középkori templom (ahogy 1906-ban) falai megsérültek, részben megsemmisültek vagy átépítésre kerültek.

Az 1970-es évek szakszerűtlen karbantartási munkái az Istentiszteletre méltatlanná tették a templomot. A külső és belső burkolatok jelentős vizesedést állagromlást okoztak. 2010-ben újították fel a templomot.

Forrás: www.gersekarat.hu - Andor Zoltán plébános írása



A település templomának történetéről

Egy 1342. október 1-jén keletkezett oklevélből tudjuk, hogy Gerse ekkor már templommal rendelkezett, mivel Kálmán győri püspök a győri káptalannal együtt megállapította és név szerint felsorolta azokat a Vas megyei plébániákat, amelyek dézsmanegyede a vasvári prépostot, az éneklőkanonokot, és az egész káptalant illetik meg. Ebben a felsorolásban szerepeltette a mákfai Szűz Mária plébániát a gersei Szent Miklós filiával együtt, s kikötötte, hogy ők a prépostnak tartoztak dézsmanegyeddel.

A templom 1433-ban már Szent László plébániatemplomként szerepel. 1455-ben Ágoston győri püspök a győri káptalan ellen pert indított, mivel többek közt Gersén a Pethő-fiak nem szedték be a tizedet, s azt nem szolgáltatták be. 1505-ben viszont János vasvári kanonok a vasvári káptalan és a prépost nevében megtiltja a győri káptalannak, hogy Gersén, Újlakon, Mindszenten, Csehiben, Széplakon és Sárboldogasszony helységekben a dézsma negyedét beszedje, mivel az régóta kizárólag a vasvári káptalant illeti meg.

1690-ben a templom romos volt. 1698-ban a templomnak csak a tornyai és a falai álltak. Ám ekkorra a megnevezése Szent kereszt lett. Egy ekkori leírás szerint plébános már emberemlékezet óta nem volt a faluban. 1758-ban ismét állt a templom, melynek a hajója fából készült. Mennyezete még 1779-ben is fatáblás volt. 1808-ban a templomot megnagyobbították és sekrestyével toldották meg.
(A Gersekaráti Helytörténeti klub gyűjtése)

A templom első említése 1332-ből származik, de valójában egy 1316. évi eseményt ír le. Ekkor történt, hogy a környékbeli kiskirály, Kőszegi Henrik emberei lemészárolták a Gersén birtokos Nádasd nemzetségbeli nemeseket, Csapó fia András fiait, Lászlót és Dénest családjukkal együtt, csak László kislányát, Margitot - a későbbi Gersei Margitot, Magyar Pál feleségét - tudta megmenteni a dajkája. Az oklevél leírja, hogy László a templomba zárkózott be négy szolgájával, Dénes pedig az asszonyokkal és gyerekekkel az udvarházba. A templomot gersei Szent László-templomként említik.

A másik adat 1339-ből származik, ez arról szól, hogy Magyar Pál (Gersei Margit férje) Miklós győri püspök hozzájárulásával meg akart egyezni a mákfai nemesekkel, hogy a mákfai Szűz Mária-templomtól válasszák el annak filiáját, a gersei Szent László-templomot. Magyar Pál a templom kegyurainak kárpótlásként egy kancát akart adni, de azok nem fogadták el, mivel erről a püspök nem egyeztetett velük.

A két adat arról árulkodik, hogy a gersei templom a 13-14. század fordulóján (legalábbis 1316 előtt) épülhetett, a mákfai templom mint plébánia pedig még régebbi. A két adatból és a későbbiekből is nyilvánvaló, hogy a templom Szent László tiszteletére épült, az 1342-ban említett Szent Miklós-titulus tévedés lehet.
(Zágorhidi Czigány Balázs, a Vasvári Múzeum igazgatójának gyűjtése)
Forrás: www. gersekarat.hu


Miserend

01.01 - 12.31

Hétfő
-
Kedd
-
Szerda
-
Csütörtök
-
Péntek
-
Szombat
-
Vasárnap
09:30



Vissza

Megosztás Facebookon
✉ Elküldöm e-mailben