
Május 31-én a mariazelli bazilikában Mindszenty József bíboros tiszteletére és boldoggá avatásáért Udvardy György veszprémi érsek, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia alelnöke mutatott be koncelebrált szentmisét, melynek szónoka Székely János szombathelyi megyéspüspök volt. A nagyszabású ünnepen megáldották és leleplezték Rieger Tibor bronzból készült Mindszenty-szobrát. Egyházmegyénkből is sokan vettek részt a zarándoklaton, többek között Gibba Edit történész, kutató is, aki Mindszenty bíboros életrajzát ismertette a zarándokoknak.
A zarándoklét különleges helyzet: idegen emberek hasonló lelki indíttatásból elindulnak. Egyházmegyénkben a Jánosok kiemelkedő szerepet töltöttek be a Szombathelyi Egyházmegye kormányzásában: Szily János az alapító; gróf zabolai Mikes János európai hírű néhai püspökünk (1911-1935); és a nemzetközileg is ismert Biblikus, a jelenlegi Főpásztorunk dr. Székely János.
Mindszenty József - vagyis születési anyakönyvi nevén PEHM József. Az úton ráhangolódtunk a nem mindennapi ünnepre, hiszen a Szombathelyi Egyházmegye néhai plébánosa a jubiláns: Mindszenty József.
Gróf zabolai Mikes János felfigyelt a szombathelyi szeminárium hallgatójára és püspöki periódusa alatt - 1911-1936 - kitüntető figyelemmel kísérte egyházmegyés papja szakmai előmenetelét és lehetőségei szerint a papi pályaív állomásait segítette. Szerénytelenség nélkül mondhatjuk: ha nincs Mikes püspök, a világhírű Mindszenty sem volna.
A Pehm család
Nagyon sematikus bemutatások jelentek meg ez ideig. Kutatásaim alapján nemesi rangra emelte őket az uralkodó kegye. Pehm József leveleiben "legkisebb papjaként" írt Mikes püspökhöz, Főpásztorához.
A Pehm család levéltári eredete
A Pehm család a mindenkor Vas vármegye területén lakott. 1733-ban nemességet adományozott az uralkodó III. Károly király Pehm András helytartótanácsi titkárnak. 1738-ban birtok adományban is részesült. Pozsony mellett egy kúria - Bazin településen - a tulajdonuk. Felesége Éva-Magdaléna von Hess.
Mindszenty /Pehm József családja
Édesapja Mindszenty János, édesanyja Kovács Borbála. Földműveléssel foglalkoztak .Édesapja a településen megbecsült személy volt. közgyám, majd egyházközségi -és iskolaszéki elnök, később községbíró. 1890-ben vette feleségül Kovács Borbálát. Mindszenty József 1892-ben látta meg a napvilágot. Édesanyja révén alapos és gondos vallásos nevelésben részesült. Mindszenty József később így írt édesanyjáról: "eszes, csendes és finom asszony. A nehézségek elől sem torpant meg. Neki köszönhető, hogy az elemi iskola elvégzése nyomán gimnáziumban tanulhattam."
1903-tól Szombathelyen a Premontrei rendi gimnáziumban tanulhatott tovább. Érettségit követően papnövendéknek jelentkezett Szombathelyen a Püspöki szemináriumba. A lexikonok röviden írnak - talán a leglényegesebb momentum kihagyásával - arról, hogy papi életpályája alakulása kizárólag Mikes János megyéspüspök jó kiválasztásának köszönhető. Kispapként nevelkedett Szombathelyen, majd 1915-ben pappá szentelik a Székesegyházban. A dátum: 1915 június 12.
Mikes János és Mindszenty József szoros egyházmegye fejlesztő tevékenységére - kutatóként első ízben mutatok rá. A megjelent monográfiákban ez nem szerepel, mert Mikes János püspököt nem ismerik. Ezen a helyzeten javít a Mikes trilógia II kötete, amely a közeljövőben jelenik meg.
Szolgálati helyei közül kiemelkedik Zalaegerszeg: tevékenysége a püspöki körlevelek alapján, szorgos és alapos kutatással nyomon követhető. Mikes János megyéspüspök folyamatosan kiemelt figyelmet fordít rá, felismerve szorgalmát és képességeit. Zalaegerszegen a főgimnázium hittanára és latin tanára, később osztályfőnök. Tanítványai szigorú, de jó tanárnak jellemzik.
Az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlása után Mikes János megyéspüspök sorsára jutott: 1919-ben internálták. Mikes 5 fokos cellában a gyűjtőfogházba került. Korvin Ottó nem engedte a hókusz-pókuszokat a börtönben, vagyis Mikes nem misézhetett. Mindszenty május 19 én szabadult. 1919 októberében Főpásztora kinevezi a zalaegerszegi Mária Magdolna plébánia plébánosává. A legitimizmus -nyilván Mikes püspök révén-közel állt hozzá. A Főispáni tisztséget Tarányi Ferenc töltötte be, aki zalai majd vasi főispán volt.Mindszenty negyedszázadon át a Keresztény Párt zalai elnökeként is dolgozott.
PORNÓI címzetes apát
1924-ben gróf Mikes János püspök a pornói címzetes apát címet adományozta részére.
Zalaegerszegen felépült az egyházmegye új temploma a ferences Jézus Szíve plébánia 1925-ben. IV Károly emlékére állították, így a legitimizmus fellegvára. 1927-ben került sor az ünnepélyes felszentelésére. Zita királyné adománya a szószék. Mindszenty Zalaegerszegre hívta a Notre Dame Női Tanító rend nővéreit. Főpásztorával számos plébániát megújíttatott, modernizált, szeretet otthont alapítottak szegényeknek. Kórház, fogház majd a vasúti missziót is létrehozták.
PÁPAi prelátus
1927-ben pápai prelátusi címet kapott, Mikes püspök felterjesztése alapján.
Családi nevét 1942-ben változtatta - Csehimindszent szülőfaluja után - Mindszentyre. 1944. március 4-én XII. Pius pápa veszprémi püspöknek nevezi ki. Püspöki jelmondat: Legyőzve győz - "Devictus Vincit "
Érseki címere:
Bal oldalon Szent Margit, a jobb oldalon a Pehm család ősi címere. Az érseki jelmondat fordítása-több kutatónál: Istenfélő Magyarország. Simor bíboros misekönyvében szereplő Szent Margit ábrázolást vette át. A címer jobb oldalán a 3 fehér rózsa a Pehm családi motívum. Első veszprémi püspöki körlevelében a Pannonia Sacra jelmondatot ISTENFÉLÓ Magyarországnak fordítják. A címer tervben eredetileg 4 szentet kért Mindszenty: Szent Imre, Árpád-házi Boldog Gizella, Szent Margit és Szent László. Maradt Margit, aki mind a négyet megtestesíti.
1 9 4 4.
A Dunántúli Főpásztorok Memoranduma
Hitvallása, egy eszmei összefoglaló is egyben: Nincs eskü - Juramentum non. Lényegében Apor Vilmos győri, Mindszenty ,mint veszprémi, Shvoy Lajos székesfehérvári püspökök, Kelemen Krizoszton pannonhalmi főapát írták. 1944. október 31-én a Memorandum lett az elnevezése. A nyilas hatalomnak személyesen adta át. 1944. októberében Sopronkőhidára kerül. Vele 26 kispap. A Karácsonyt is itt töltötték.
1 9 4 5-ben elhunyt a súlyos cukorbeteg Serédi Jusztinián hercegprímás, esztergomi érsek. 1945. szeptember 8-án XII. Pius pápa esztergomi érsekké nevezte ki az addigi veszprémi püspököt, Mindszentyt. 1945.október 7-én be is iktatták új hivatalába. Érseki címere: A jelmondat: Pannonia Sacra-Szent Magyarország marad. A címer bal oldalán Árpád-házi Szent Margit alakja, míg jobb oldalt a Pehm család ősi, 3 fehér rózsás címere látható.
A maiazell-i bazilikában a megemlékezés 2025. május 31-én több száz zarándoktársunk jelenlétében ment végbe. Dr Székely János megyéspüspökünk lenyűgöző beszédében, német és magyar nyelven
ismertette, miért is gyűltünk össze ezen az ötvenedik évfordulón. Nem szentbeszéd, hanem egy teljes korkép rajzolódott ki szavai nyomán. A Máltai Lovagdáma gróf Kornis Zsuzsa-gróf Zsuzsa zu Stolberg-Stolberg emelte a rendezvény fényét.
A Mindszenty szobor
Örömmel üdvözölhettük a Mindszentyneum igazgatóját, Csengei Ágotát Zalaegerszegről és kollegáit. Az ottani óriási gipsz szobor mása az itteni. Rieger Tibor művész könnyeivel küzdött. Habsburg Lothringen Mihály a Budán élő főherceg szívbéli szavakat mondott németül majd magyarul.
Aki teheti zarándokoljon el és gyújtson gyertyát Egyházmegyénk kiemelkedő egyéniségeiért.