Szombathelyi Egyházmegye
Szentmise-kereső
Szentjeink, példaképeink
Ódor Anna Teréz OSU

Ódor Anna Teréz OSU

Mintegy hatvan éven át India területén élt és szolgált apácaként a magyar Teréz anyaként emlegetett Ódor Anna Teréz, orsolyita nővér. Vas megyében, Olaszfán született. Egy szentéletű ember, akinek élete, példája sajnos még ma sem ismert. Dr. Gyürki László, egykori olaszfai plébános hosszú évekig levelezett az egy Magyarország-nagyságú területen egyedüli európaiként élő Teréz nővérrel. Vele idézzük fel a szentéletű szerzetesnővér alakját, személyiségét.

Kezdjük a beszélgetést azzal, hogy Önök mikor és hogyan ismerkedtek meg?
1979 decemberében lettem Olaszfa plébánosa. Igyekeztem megismerni a plébániát, főképpen híveit. Nagy öröm volt számomra, hogy rövidesen már tudtam Teréz nővérről, megkaptam rokonaitól a címét és megismerkedtem vele. Örömmel vette érdeklődésemet.

Milyen embert ismert meg Teréz nővérben?
Leveleiből elkötelezett, buzgó missziós nővért láttam benne, aki teljes szívvel végzi apostoli munkáját.

Amikor plébánosként Olaszfán szolgált, a helybeliek mennyire voltak büszkék Teréz nővérre, mennyire voltak tudatában az ő munkájának?
Ez a korszak a kommunista diktatúra időszaka, amikor az egyház és papjai, szerzetesei üldözésnek voltak kitéve itthon. Mindig örömmel beszéltek róla és büszkék voltak rá, hogy missziós nővér lett Indiában és buzgón végezte munkáját.

Amikor valaki egy szerzetesi hivatásról hall, legtöbbször azt gondolja, hogy nagyon vallásos családban nő fel az, aki erre az útra lép. Teréz nővér esetében ez igaz?
Az olaszfai családok buzgó keresztények voltak. Teréz nővér is ilyen családban született. Sajnos Édesanyja nagyon korán meghalt, édesapja újranősült, de az új asszonytól nem kapott Teréz nővér mélyebb vallásos lelkületet. Teréz nővér csak később, Belgiumban érezte, hogy Isten szerzetesi életre hívja.

Meglepő volt számomra az életében, hogy Belgiumban lépett be az orsolyita nővérekhez. Mi volt az, ami őt ennyire megragadta a rend működésében, hogy ő maga is osztozni akart a küldetésükben? Hiszen Magyarországon is találkozhatott más szerzetesrendekkel.
Valószínűleg Olaszfán még nem érezte, hogy az Úr szerzetesi életre hívja. Ez később tudatosult benne, amikor érdeklődött a szerzetesi életről. Olaszfán nem találkozhatott szerzetes nővérekkel. Később pedig nálunk feloszlatták a szerzetesrendeket.

Missziós feladatra vállalkozott Teréz nővér, méghozzá Indiában. Mit jelent a keresztények számára a misszió, és mit jelentett Teréz nővérnek?
Amikor belépett a rendbe, tudatosult számára a szerzetesi hivatás. Bizonyára sokat imádkozott azért, hogy ezt megértse és meg is valósítsa. Egyik nővértársától hallott Indiáról és feléledt benne a vágy, hogy ehhez a néphez menjen hirdetni és terjeszteni az evangéliumot.

Milyen feladatokat látott el nővértársaival 60 éven át Indiában?
Főképpen a nevelés terén dolgozott. Tanárnői képesítést szerzett, miután megtanulta az angol és a hindu nyelvet, de kiválóan értett iskolák létesítéséhez is. Kitanulta az építés, a szervezés ?tudományát? és kiváló eredményeket ért el az építés terén. Iskolák, hidak, kutak építését vezette és szervezte nagy eredménnyel.  

Ma már természetes, hogy az emberek telefonon beszélgetnek, e-mail üzeneteket küldenek, videóhívásokat folytatnak. Ám ez 60-70 évvel ezelőtt nem állt rendelkezésre, mégis, Teréz nővérnek sikerült megvalósítania minden tervét India legeldugottabb szegletében is. Mi adott neki erőt és kitartást a munkában?
Megismerkedett a vidékkel, kapcsolatba lépett levelezésével nagyon sok jótevővel, akiktől sikerült anyagi támogatáshoz jutni és fontos terveit véghez tudta vinni. Nagyon sok jótevőt sikerült neki a jó ügyhöz megnyerni.

A Teréz nővérről szóló könyvet olvasva kitűnt, hogy Indiában akkor rengeteg szegény ember élt, akiken segíteni kellett. De mégsem a gazdag indiaiak adtak kórházak, iskolák, utak építésére pénzt. Hogyan sikerült az anyagi forrásokat a vállalkozásaihoz előteremtenie?
Nagyon sok jótevővel tudott kapcsolatot kialakítani, és tőlük kapta a segítséget tervei megvalósításához.

Mindszenty bíborossal is levelezett Teréz nővér. Vele hogyan került kapcsolatba, és ha személyesen nem is találkoztak, hogyan tudták segíteni egymást céljaik elérésében?
Arról nem tudok, hogy miképpen lépett kapcsolatba vele, de Mindszenty bíboros nagyra becsülte Teréz nővér munkáját, leveleiben bátorította és anyagiakkal is segítette szerény módon. Meghatódva írt erről a nővér több levelében. A bíboros bécsi tartózkodása során két alkalommal szentbeszédében is utalt Teréz nővér szép munkájára.

A róla szóló könyvben számos levele olvasható. Ebből kitűnik, hogy bárhová ment, mindig nagy szeretettel fogadták. Mi volt az ő titka?
Ezeket a leveleket meghatódva említi Teréz nővér és azt is, hogy szerény adományt is küldött neki Bíboros úr.  Bárhova ment Teréz nővér, mindenhol szeretettel fogadták, mert ismerték áldozatos munkáját, szerénységét és háláját. Mindig beszámolt az építkezésekről és a szép munkáról.

Miért hívjuk őt a magyar Teréz anyának?
Teréz nővér jól ismerte Kalkuttai Teréz Anya munkáját és nagyra értékelte. De ugyanezt végezte Indiában Teréz nővér is, és ezért nevezhetjük "Magyar Teréz Anyának".

Vissza

Megosztás Facebookon
✉ Elküldöm e-mailben